Jak interweniować

Każda osoba, która jest świadkiem znęcania się nad zwierzętami, jest zobowiązana do tego, aby zareagować.

Jednak w praktyce wiele osób nie podejmuje nawet próby pomocy zwierzęciu, poniewż:

  1. brakuje nam wiedzy o tym jak i komu złożyć zawiadomienie;
  2. boimy się reakcji rodziny, sąsiadów, a nawet przypadkowych osób;
  3. boimy się kosztów;
  4. boimy się tego, że policja lub inne służby nie potraktują nas poważnie;
  5. obawiamy się późniejszych konsekwencji, np. konieczności stawienia się w sądzie w roli świadka zdarzenia.

To wszystko prawda i powyższe obawy nie są nieuzasadnione. Jednak musimy mieć świadomość, że zawiadomienie o podejrzeniu znęcania się nad zwierzęciem, to nie jest nasza dobra wola, to jest nasz obywatelski obowiązek.

Ad. 1 Zgłoszenie o takich przypadkach zgłaszamy na Policję, Straż Miejską, Inspekcji Weterynaryjnej lub do organizacji zajmującej się statutowo ochroną praw zwierząt. Najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w kilku miejscach. Np. na Policji i w lokalnej fundacji.

Ad. 2 Reakcja osób postronnych nie powinna mieć żadnego znaczenia. To Wy musicie wiedzieć, że wasze postępowanie jest słuszne i ma na celu ukrócenie cierpienia żywego stworzenia.

Ad. 3 Nie poniesiecie też żadnych kosztów, chyba, że taka będzie wasza wola, np. postanowicie przygarnąć skrzywdzone zwierzę i leczyć je na swój koszt. Jednak to jest tylko i wyłącznie wasza decyzja. Zresztą przygarnięcie zwierzęcia nie zawsze będzie możliwe, bez względu na chęci. Być może wasza interwencja zakończy się poprawą warunków życia zwierzęcia w miejscu gdzie już przebywa i jego odbiór nie będzie konieczny.

Ad. 4 Zdarza się, na szczęście coraz rzadziej, że nasi stróże prawa próbują nas zniechęcić do złożenia zawiadomienia. Wynika to z faktu, że ich świadomość dotycząca praw zwierząt jest równie mała co wasza, może nawet mniejsza. Wtedy warto mieć przy sobie wydruk kilku paragrafów z Ustawy o Ochronie Zwierząt. (Najważniejsze paragrafy z Ustawy, przytaczamy niżej).

Ad. 5 Jeśli dojdzie do rozprawy przeciwko osobie, która dopuściła się przestępstwa przeciwko zwierzęciu, będziecie wezwani na przesłuchania. Być może nawet będziecie musieli stawić się na rozprawie sądowej. To jednak powinno was cieszyć, nie martwić – dzięki waszej interwencji zakończyła się gehenna zwierzęcia, a jego oprawca stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Każda taka sprawa, zakończona wyrokiem skazującym to krok w stronę poprawy warunków życia zwierząt w Polsce, zwiększenia ich ochrony i poprawienia się świadomości ludzi odnośnie praw zwierząt. BRAWO!

Zgłaszając przypadki znęcania się nad zwierzętami Policji, Straży Miejskiej, organizacjom prozwierzęcym oraz Inspekcji Weterynaryjnej, pamiętajmy o w miarę jak najdokładniejszym określeniu miejsca (nazwisko właściciela, adres) oraz opisie zwierząt, których interwencja dotyczy (bardzo przydatna będzie dokumentacja fotograficzna).

Zgłaszając interwencje podajmy także swoje dane, aby potwierdzić swoją wiarygodność i skuteczniej pomóc zwierzętom występując w sprawie jako ewentualny świadek. Taka pomoc jest bardzo ważna.

Każdy zgłaszający musi mieć także świadomość, że zwierząt w potrzebie są tysiące i kolejka zgłoszeń jest bardzo długa, dlatego nie zawsze służby czy organizacje będą mogły pomóc od razu. Najskuteczniej jest szukać pomocy u lokalnych organizacji oraz zgłaszać sprawę do kilku instytucji na raz. Pamiętajmy, że w organizacjach pożytku publicznego działają głównie wolontariusze, których środki i czas są ograniczone.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt precyzuje w jakich przypadkach możemy mówić o znęcaniu się nad zwierzętami:

Art. 5
Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Art. 6
6.1. Nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi jest zabronione.
6.2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, nie stanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu,
2) doświadczenia na zwierzętach powodujące cierpienie, przeprowadzone z naruszeniem przepisów ustawy,
3) umyślne używanie do pracy lub w celach sportowych albo rozrywkowych zwierząt chorych, w tym rannych lub kulawych, albo zmuszanie ich do czynności mogących spowodować ból,
4) bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn,
5) przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nie odpowiadającymi ich sile i kondycji lub stanowi dróg lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu,
6) transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres,
7) używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć,
8) dokonywanie na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych przez osoby nie posiadające wymaganych uprawnień bądź niezgodnie z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej, bez zachowania koniecznej ostrożności i oględności oraz w sposób sprawiający ból, któremu można było zapobiec,
9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt,
10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,
11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje,
12) stosowanie okrutnych metod w chowie i hodowli zwierząt,
13) przeprowadzanie na zwierzętach testów środków higienicznych i kosmetycznych powodujących cierpienie, jeżeli znane są odpowiednie metody alternatywne.

Aby zgłosić interwencje inspektorom do spraw zwierząt Fundacji Viva! najlepiej wysłać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. nasze imię i nazwisko
  2. jakich zwierząt dotyczy (gatunek, ilość zwierząt jeśli da się to określić)
  3. opis kondycji ww. zwierząt oraz opis warunków ich bytowania
  4. dane właściciela zwierząt (jeśli są nam znane)
  5. dokumentację fotograficzną (jeśli mamy możliwość takową wykonać) lub namiary na ew. świadków

To znacznie uskutecznia pomaganie zwierzętom oraz bardzo ułatwia nam działanie!

Pamiętajmy, że zgłaszając przypadek znęcania zgłaszamy de facto przestępstwo/wykroczenie, więc starajmy się podchodzić do tego poważnie i robić to drogą oficjalną!

Pomagaj regularnie - to proste!

  • img

    Ustaw płatności cykliczne

    Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

  • strzałka
  • img
    logo

    Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

  • strzałka
  • img

    Udostępniaj

    Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"854000.95"}] [{"count":"521"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.