Jak szukać domu

Ten dział jest tworzony z myślą o tych, którzy znaleźli zwierzę i chcą odnaleźć jego dom ten zagubiony lub całkiem nowy. Najważniejsze, aby był to dom, który już NIGDY zwierzaka nie zawiedzie. Jak to zrobić? Jednej recepty nie ma. Każdy pomysł jest cenny. A każdy NOWY pomysł jest BEZCENNY.

Pamiętaj: w Polsce jest przynajmniej 100 tysięcy bezdomych psów - takie są statystyki oficjalne. Bezdomnych kotów jest nawet dwa razy więcej! Szukanie domów dla tych zwierząt to MARKETING, LOKOWANIE PRODUKTU I SZUKANIE NOWYCH RYNKÓW ZBYTU. Bez względu jak te słowa brzmią w Twoich uszach - nie zmienisz tego. Szukanie domu dla psa, kota czy innego zwierzęcia to trudna praca, wymagająca ogromnego zaangażowania i... czasu.

***

Znalazłem psa/kota/innego zwierzaka, wziąłem do domu, ale nie mogę zatrzymać go na stałe. Co robić?

  • Jak najszybciej sprawdź, czy zwierzę ma:
  1. przypiętą do obroży adresatkę. Adresatki są różne, te najczęściej spotykane zwisają z obroży i osoba, która znalazła zwierzę, może ją natychmiast zauważyć. Jednak jeśli pies/kot ma na szyi obrożę, może być ona podpisana od wewnętrznej strony. Zdejmując zwierzęciu z szyi obrożę, zabezpiecz go tak, aby nie zdołał Ci uciec!
  2. chip. Coraz więcej psów i kotów w Polsce jest chipowanych, a czytnik do chipów znajduje się już właściwie w każdej lecznicy. W miastach w czytniki są również wyposażone patrole Straży Miejskiej z tzw. Eko Patrolu.
  3. tatuaż. Nawet jeśli pies wygląda na najbardziej typowego kundelka – sprawdź, czy nie ma przypadkiem tatuażu. Do Polski sprowadzane są przeróżne "dziwne" rasy psów, które dla laika nie różnią się niczym od pospolitego kundelka. Tatuaż może znajdować się w uchu lub pachwinie. Jeśli odczytamy tatuaż, należy zadzwonić jak najszybciej do Związku Kynologicznego w Polsce oddział główny pod numer telefonu: 22 826 46 54 lub do lokalnego oddziału w pobliżu miejsca znalezienia psa.

Nie udało się ustalić tożsamości znalezionego zwierzęcia? Co dalej?

Jeśli tylko Twoje warunki na to pozwalają – NIE ODDAWAJ PSA ANI KOTA DO SCHRONISKA. Ale nie zostawiaj go też na ulicy. Często znajdujemy zwierzę bez opieki i wiedząc, że sami nie możemy się nim zająć, mamy nadzieję, że ktoś inny to zrobi… Nie oglądaj się na innych. pamiętaj, że CI INNI oglądają się właśnie na Ciebie Każdy ma ważny powód, aby nie wziąć zwierzaka do swojego domu. Najczęstsze powody to: brak czasu, pieniędzy, inne zwierzęta. Kiedy się chwilę zastanowimy nad sytuacją, okazuje się, że czasu mamy mało, ale jednak uda nam się jeszcze chwilkę znaleźć, nasze zwierzęta nie są takie straszne i zaakceptują gościa, a znaleziony zwierzak wcale nie jest taki chory i wystarczy go odpchlić i odrobaczyć. Jeśli mimo głębszego zastanowienia nadal uważasz, że wzięcie (nawet na chwilę) zwierzaka pod swoją opiekę jest ponad Twoje siły, odwieź go w bezpieczne miejsce. Nie zostawiaj go na ulicy/w lesie/przy drodze! Tam jest zbyt niebezpiecznie: samochody, głód, zimno, samotność, strach i źli ludzie! Zwierzę sobie nie poradzi! A prawdopodobieństwo, że "ktoś go przygarnie” jest zerowe! Przecież Ty też tego nie zrobisz… Jeśli naprawdę nie ma innego wyjścia:

  1. odwieź psa do najbliższego schroniska
  2. zadzwoń po Straż Miejską, tel.: 986
  3. zadzwoń do Urzędu Gminy właściwej dla miejsca znalezienia zwierzęcia
  4. opublikuj zdjęcie i opis zwierzęta oraz informacje dot. jego znalezienia na zwierzęcych grupach na facebooku poświęconych danej okolicy (np. Zaginione/Znalezione zwierzęta - WARSZAWA i okolice)

Zaczekaj przy zwierzęciu na osobę, która przyjedzie je zabrać. W ten sposób upewnij się, że zwierzę zostało zabrane na 100%.

Nie denerwuj się, jeśli pomimo wielu telefonów nikt po psa/kota nie przyjedzie. Naprawdę, fundacje i schroniska nie zawsze mogą wysłać wolontariusza w kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcio kilometrową drogę, by złapać zwierzaka. To TY jesteś na miejscu i to TY w tym momencie musisz zadziałać!

Bez względu na to, czy zwierzak jest u Ciebie w domu, czy pozostawiłeś/aś go w schronisku, pomóż mu odnaleźć dom. Przygotuj mu "kampanię reklamową":

  • Zacznij od dobrego zdjęcia

Zdjęcie to podstawa. Po pierwsze, pomoże rozpoznać zwierzę opiekunowi, jeśli taki istnieje i poszukuje zwierzaka. Po drugie, do adopcji w pierwszej kolejności wybierane są zwierzęta z ładnym zdjęciem.

Zdjęcie to naprawdę ważna część kampanii poszukiwania domu dla zwierzęcia. Zdjęcie musi być wyraźne, najlepiej kolorowe. Artystyczne fotki są fajne, ale pamiętajc, że w tym wypadku prezentujesz konkretne, żywe zwierzę, a nie swoją artystyczną wizję. Jeśli do adopcji zgłosi się nowy dom i na podstawie Twoich fotek wyrobi sobie mylne wyobrażenie na temat zwierzaka – ludzie poczują się oszukani i rozmyślą się. 

Zrób zdjęcie najlepiej na jednolitym tle. Zadbaj o to, aby nic nie odwracało uwagi od prezentowanego zwierzaka. Postaraj się uchwycić jego cechy charakterystyczne, takie jak wielkość, klapnięte ucho, kopiowany ogon, łatkę na grzbiecie itp.

  • Przygotuj odpowiedni opis:

Bez względu na to, czy masz talent literacki, czy wolisz skupić się na konkretach, Twój opis bezwzględnie musi zawierać kilka elementów:

  1. gdzie zwierzę zostało znalezione
  2. przybliżony wiek (oceni lekarz weterynarii)
  3. czy pies/kot jest zdrowy, chory, co mu dolega (oceni lekarz weterynarii)
  4. cechy charakteru: lubi dzieci, akceptuje psy, koty, nie chce jeść suchej karmy, zachowuje czystość, boi się samochodów, uwielbia się bawić piłeczką itp.
  5. kontakt do osoby opiekującej się zwierzęciem. Nawet jeśli zwierzak jest w schronisku, zwiększymy jego szanse na adopcję, podając kontakt do siebie. Pracownicy i wolontariusze przebywający w schronisku często są tak zapracowani, że zwyczajnie nie mają czasu odbierać telefonów i bardzo trudno się do nich dodzwonić. Możemy umówić się z osobą chętną na adopcję i razem z nią pojechać do schroniska aby pokazać znalezionego przez nas psiaka. Osoba, która czuje się “zaopiekowana sobą” chętniej adoptuje zwierzaka. Jeśli kilka razy z rzędu nie dodzwoni się pod wskazany w ogłoszeniu numer telefonu… zrezygnuje.
  6. zamieść informację o tym, czy możesz dowieźć psa/kota do nowego domu. A jeśli tak, to do ilu kilometrów. Np. "Dowóz zwierzęcia do 100 km" (jeśli zawieziesz zwierzę do nowego domu, na własne oczy przekonasz się, jakie warunki zapewni mu nowy opiekun).
  7. Podpisz umowę adopcyjną. Schroniska i fundacje wydające psy lub koty do adopcji podpisują z nowymi opiekunami tzw. umowy adopcyjne. Mało kto wie, że jako osoby prywatne także mamy prawo podpisać umowę adopcyjną z osobą, która chce dać dom zwierzęciu przez nas znalezionemu (pod warunkiem że zwierzak ten przebywa w naszym domu).

Umowa adopcyjna da Ci poczucie bezpieczeństwa, że jeśli coś będzie nie w porządku, w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, co się dzieje ze zwierzakiem. Wzór umowy adopcyjnej można pobrać tutaj: Wzór umowy adopcyjnej

  • Wydrukuj i rozwieś ogłoszenia w okolicy, w której znalazłeś/aś zwierzaka:
  1. Na drzewach w parkach, gdzie gromadzą się "psiarze"
  2. W okolicznych lecznicach
  3. Na tablicach ogłoszeń

Pamiętaj, że pies, zwłaszcza zdrowy, może przejść kilkanaście, czasami nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, w którym się zgubił. Dlatego jeśli dysponujesz autem, rozwieś ogłoszenia przynajmniej w promieniu 10 km od miejsca znalezienia psa.

  • Koniecznie zaistniej w internecie!

Pamiętaj, nie wystarczą 1-3 ogłoszenia. To zdecydowanie za mało. Zamieść ich tyle, ile tylko dasz radę. W internecie jest bardzo wiele serwisów poświęconych zagubionym/znalezionym zwierzętom. Są to m.in.:

  1. Wybierz Miśka;
  2. ZgubiłemPsa.pl;
  3. ZaginionePsy.pl;
  4. ZaginioneKoty.pl;
  5. MójPupil.pl;
  6. Utracone.pl;
  7. Twój Przyjaciel Pies Szarik.pl;
  8. Morusek.pl;
  9. Nasze Zwierzaki;
  10. zaginiony-znaleziony.pl

Nie zapominaj o pozostałych portalach ogłoszeniowych. Koniecznie zamieść ogłoszenia na:

  1. Gumtree - ogólnopolski serwis z łatwą wyszukiwarką, dającą możliwoiść wyboru regionu Polski
  2. OLOLXX - bardzo popularny serwis ogłoszeniowy z działem "zwierzęta"
  3. AlleGratka - podobnie jak OLX, darmowy i bardzo popularny serwis ogłoszeniowy

Bez względu, gdzie zamieścisz ogłoszenia, w jednym miejscu musisz to zrobić obowiązkowo - na Facebooku, który dziś daje największe możliwości zdobycia zasięgu dla ogłoszenia. Na tym portalu masz też wiele narzędzi, które pomogą w promocji:

  1. Zamieść na Facebooku ogłoszenie - grafikę. Przykłady grafik zobacz np. na naszym profilu na Facebooku >>TUTAJ<<
  2. Przygotuj album ze zdjęciami. Możesz założyć specjalny folder, w którym wrzucisz zdjęcia zwierzęcia oraz zamieścisz odpowiedni opis. Do każdego założonego przez Ciebie folderu kieruje oddzielna ściażka (link), który możesz następnie wysyłać do swoich znajomych, udostępniać na profilach na Facebooku, a także zamieszczać na zewnętrznych forach.
  3. Możesz założyć zwierzakowi wydarzenie, na które będziesz zapraszać gości i na którym na bieżąco będziesz wrzucać nowe informacje o podopiecznym.

Pamiętaj, aby każde zamieszczane zdjęcie, album czy wydarzenie miało charakter publiczny. Sprawdź swoje ustawienia prywatności.

Tak naprawdę najlepiej jest skorzystać ze wszystkich powyższych opcji na raz!

Najważniejsze jednak, abyś nie siedział(a) z założonymi rękami i nie czekał(a) na to, że sytuacja sama się rozwiąże albo że ktoś inny zajmie się szukaniem domu dla zwierzaka. Pamiętaj - każda Twoja inicjatywa, pomoc i działanie sprawia, że świat wokół nas jest odrobinę lepszy!

 

Pomagaj regularnie - to proste!

  • img

    Ustaw płatności cykliczne

    Nawet niewielka kwota wpłacana regularnie bardzo nam pomoże.

  • strzałka
  • img
    logo

    Podepnij kartę kredytową lub konto PayPal

  • strzałka
  • img

    Udostępniaj

    Zachęcaj innych do działania!

[{"amount":"854000.95"}] [{"count":"521"}]

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.